Mesaj din lumânări, pe asfalt: „Neam ucis de nosocomiale”
Declic și Reset Iași cer raportare zilnică a infecțiilor nosocomiale într-un sistem digital național



Peste 100 de oameni i-au comemorat, sâmbătă seară, 4 ocombrie 2025, în Piața Națiunii din Iași, pe cei 7
copii uciși de infecțiile intraspitalicești de la spitalul Sfânta Maria din Iași, într-o acțiune
organizată de Comunitatea Declic și Reset Iași. Oamenii au aprins 560 de candele, care au
format un mesaj uriaș pe asfalt, „Neam ucis de nosocomiale”.
Dincolo de mesajul de susținere pentru familii, membrii Declic au transmis un mesaj
ferm către autorități: e nevoie de raportarea zilnică a infecțiilor din spitale. Doar astfel pot fi
evitate tragediile în care pacienți care vin să se vindece sunt uciși de bacteriile din unitățile
medicale.
Ministrul Sănătății însuși a recunoscut că „se intră ca în gară” în secția ATI din Iași și că
avizul de funcționare a fost emis deși nu existau condițiile minime de igienă. Cu toate acestea,
nu a dispus, încă, raportarea zilnică a infecțiilor nosocomiale.
România continuă să raporteze mult mai puține cazuri de infectări cu nosocomiale decât
media europeană. Fără o raportare zilnică, în timp real, focarele sunt ascunse, iar pacienții mor
cu zile.
„Oare cum pot dormi cei care au aprobat din pix funcționarea secției ATI și au plecat
acasă cu chiuvetele cumpărate din fonduri europene? Așteptăm să răspundă penal toți cei care
au girat funcționarea ilegală a secției de terapie intensivă de la Iași. Și vrem ca măcar acum
Ministerul Sănătății să deschidă ochii și să raporteze zilnic, într-un sistem digital, infecțiile
nosocomiale, ca să le țină sub control”, a declarat Tudor Brădățan, directorul executiv al
Comunității Declic.
Acțiunea de la Iași face parte din campania „Raportați infecțiile intraspitalicești”,
demarată de Declic în urmă cu cinci ani. Încă de atunci, Comunitatea cere Ministerului Sănătății
să implementeze un mecanism digital de raportare zilnică, în timp real, a infecțiilor nosocomiale.
Tragedia de la Iași, în care mai mulți copii și-au pierdut viața, arată cât de gravă este
lipsa transparenței și a responsabilității în sistemul medical.
,,Am trăit din nou o tragedie colectivă care ne-a zguduit și nu mai putem accepta
tăcerea, minciuna și indiferența. Vrem adevărul, nu statistici cosmetizate. Astăzi, vedem cum
autoritățile se spală pe mâini, pasându-și răspunderea dintr-o parte în alta. Raportați realitatea
din spitale. Doar așa ne putem face bine”, a declarat Daniela Mitrofan, președinta Reset.
Veghea „Neam ucis de nosocomiale” nu este doar un gest simbolic, ci un apel public la
acțiune. Ministerul Sănătății trebuie să asigure transparență totală și raportare zilnică, pentru că
spitalele trebuie să fie locuri unde oamenii merg să se facă bine, nu să moară din cauza
infecțiilor intraspitalicești.
Fotografiile de la eveniment pot fi preluate cu citarea sursei Declic.
Petiția poate fi semnată aici: https://facem.declic.ro/campaigns/raportati-infectiile-nosocomiale