Stire 13 November 2025

Declic, apel către judecătorii independenți: ,,Opriți derapajele din justiție. Revocați-o pe președinta CSM!”

Peste 50.000 de cetățeni cer, printr-o petiție Declic, revocarea Elenei Costache, președinta Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), pentru acțiuni ce subminează independența justiției. Sub conducerea acesteia, CSM a devenit instrument de intimidare, prin plângeri penale și alte acțiuni pornite împotriva oricui contestă sistemul privilegiilor din justiție. Acțiunile, dar și inacțiunile președintei CSM, sunt în evidentă contradicție cu rolul de garant al independenței justiției și cu îndeplinirea condiției de bună reputație, condiție imperativă impusă magistraților. 

„Consiliul condus de Elena Costache nu a avut nicio problemă când un complet de judecători de la Înalta Curte a fost brusc recuzat și înlocuit cu un altul, într-un mare dosar de corupție, doar pentru că a îndrăznit să ceară un punct de vedere, de altfel practică obișnuită, la Curtea Europeană de Justiție. Când marii corupți scapă, CSM iar tace. Dar când cineva critică nedreptățile din sistemul judiciar, CSM atacă. Este timpul ca judecătorii de bună-credință să ia atitudine.”, a declarat Denisa Soare, coordonatoarea campaniei.

Potrivit legii, Elena Costache poate fi revocată doar prin votul acelorași judecători care au și trimis-o în CSM, anume conducătorii celor 15 Curți de Apel din țară ce pot cere revocarea ei pentru acțiuni sau inacțiuni ce subminează independența justiției. Mai mult, o decizie a Curții Constituționale specifică faptul că lipsa încrederii publice în justiție poate afecta calitatea actului de justiție. (Decizia 2/11/01/2012 – Curtea reţine că, în cazul magistraţilor, buna reputaţie constituie o condiţie a încrederii publice în justiţie şi eficienţa acesteia, fără de care nu poate fi concepută calitatea justiţiei şi deplina aplicare a dispoziţiilor constituţionale care reglementează înfăptuirea sa).

Acțiunile revoltătoare ale CSM din ultima perioadă au determinat o reacție promptă din partea societății. În primele 24 de ore de la lansarea petiției pentru revocarea Elenei Costache, s-a înregistrat un număr record, în medie de 1.700 de semnături pe oră, iar petiția depășește deja 50.000 de semnături.

Cetățenii reproșează că, sub conducerea Elenei Costache, CSM s-a transformat în ultimele luni într-un scut pentru pensiile speciale ale magistraților, acționând împotriva celor care critică aceste privilegii. Aceste reacții au culminat cu o plângere penală împotriva viceprim-ministrei Oana Gheorghiu. 

Prin petiția semnată, cetățenii le cer judecătorilor independenți să declanșeze procedura de revocare a președintei CSM.

Petiția poate fi consultată aici: https://facem.declic.ro/campaigns/judecatori-onesti-revocati-sefa-csm