Uncategorized 13 May 2025

Acțiune-manifest de solidaritate Declic: „Vrem dreptate pentru tânăra abuzată în tabăra AUR”

Un apel public către Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București

Comunitatea Declic vă invită miercuri, 14 mai, la ora 10:00, în fața Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București (Str. Lipscani nr. 102), pentru o acțiune-manifest pașnică, prin care cetățenii solicită soluționarea cu celeritate a dosarului penal privind violul de la școala de vară AUR, un caz tergiversat de autorități de aproape doi ani.

Tânăra de 17 ani a fost abuzată sexual în septembrie 2023, într-o tabără organizată de partidul AUR. Deși fapta este confirmată prin certificat medico-legal și probe ADN, Parchetul a reluat urmărirea penală abia în februarie 2025, la 19 luni de la preluarea dosarului de la Parchetul din Slobozia. Ancheta bate pasul pe loc, iar victima nu a primit niciun sprijin din partea instituțiilor. Niciun agresor nu a fost trimis încă în judecată.

Acțiunea-manifest va include momente vizuale puternice, în care participanții, în semn de solidaritate cu tânăra agresată, vor purta tricouri negre cu urme aurii de palme, simbol al abuzului. Participanții vor afișa bannere cu mesaje clare:

🪧 „Vrem dreptate pentru tânăra abuzată sexual în tabăra AUR”
🪧 „Cerem ca dosarul să fie tratat cu prioritate, fără întârzieri nejustificate”

M-a durut de fiecare dată când am fost victimă. Fiecare viol, fiecare abuz, fiecare atingere neconsensuală m-au distrus, laolaltă cu tăcerea autorităților sau cu tergiversarea anchetelor în cazul meu. Acum, sper ca măcar în acest caz care este ‘mai clar’, ‘mai plin de probe’, ‘cu probe ADN’ să se facă dreptate! De aici am plecat, de la a căuta dreptatea care mie nu mi s-a putut face. Acum, cu probele violului în față, trebuie să se facă! Larisa Butnariu, inițiatoarea petiției „Vrem dreptate pentru tânăra abuzată la școala de vară AUR”, supraviețuitoare a traficului de persoane și activistă pentru drepturile victimelor.

Orice femeie are dreptul să trăiască într-o societate în care justiția o protejează, nu o ignoră. În care dosarele de viol nu sunt îngropate, iar vinovații nu sunt acoperiți de tăcere și lentoare instituțională. Nu cerem privilegii. Cerem ca autoritățile să își facă treaba, ferm, transparent și fără întârzieri nejustificate. Fără a învinovăți victima, fără a o decredibiliza. În acest dosar există probe incontestabile. Ceea ce lipsește este voința de a face dreptate. E dreptul nostru să cerem o justiție care funcționează pentru toți, nu doar pentru unii.  Anduța Karetsou, reprezentantă Declic

Reprezentanții presei sunt așteptați miercuri, 14 mai, la ora 10:00, în fața Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București (str. Lipscani nr. 102). 

Petiția prin care peste 130.000 de cetățeni cer să se facă dreptate în acest dosar poate fi citită și semnată aici.